Za wielcy by upaść Ebook

Wysyłka w: pobranie natychmiastowe
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 38,00 zł 38.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Poza bezpośrednimi beneficjentami niewielu jest zadowolonych z aktualnej sytuacji gospodarczo-politycznej. Eksperci różnych opcji zgadzają się w jednej kwestii: obecny system gospodarczy, jak i finansowy, a w tym podatkowy wymagają reformy. Reformy te powinny wyprzedzać wszelkie dalsze zmiany systemu politycznego. Gdy jednak przychodzi do wskazania rozwiązań, to ich drogi się rozchodzą. Już wtedy czytelnik obyty z dyskusjami politycznymi jest w stanie wskazać dwa dominujące kierunki proponowanych rowiązań. Znany wszystkim dualizm wynika jednak ze specyficznego, amoralnego pojęcia ekonomii, który zamyka oczy na szersze możliwości.


Znane są moralne skutki różnych modeli ekonomicznych. Na przykłąd patologie i prywatne przywary, na czele z chciwością, nie przynoszą publicznych korzyści – co niektórzy usilnie próbują wmówić dzisiejszym społeczeństwom. Z drugiej strony instytucje państwowe zdają się być niezdolne do zapobiegnięcia im w całości.


Odpowiedź autora jest jednoznaczna: potrzebne jest ponowne umoralnienie rynków, bo bez tego owe rynki nigdy nie osiągną trwałej równowagi, nie zerwą z trawiącym je chaosem, a gospodarki będą się ciągle zadłużać, wymagać interwencji rządów, subwencji, dotacji, regulacji i nowych, wyższych podatków.


Nie da się ufundować nauki na micie. Nie sposób zredukować osoby ludzkiej do tego, czym wyraźnie nie jest, a przynajmniej, czym nie jest w pełni. Człowiek zamieszkuje wszechświat moralny tak samo jak ten fizyczny, a ignorowanie tego etycznego, właściwego mu środowiska, oznacza utratę rzeczywistej osoby, a tym samym utratę prawdy nauki. W relacjach z innymi ludźmi człowiek kieruje się zazwyczaj swoimi koncepcjami tego, co jest prawe. Nawet ktoś uznający słuszność rozdziału ekonomii od moralności zawsze będzie usiłował uzasadnić to etycznie. Wyzyskujący ludzi plutokrata zracjonalizuje swoje poczynania twierdzeniem, że w ostatecznym rozrachunku taki wyzysk powiększa dobro publiczne, ewentualnie zauważy, że działa pod wpływem sił wyższych natury „ekonomicznej”. Skoro kwestia moralności nie istnieje, po cóż tracić czas i się usprawiedliwiać?

fragment książki

 

John C. Médaille - zwolennik ekonomii opartej na wartościach wynikających z nauk Kościoła Katolickiego o sprawiedliwości społecznej, orędownik dystrybucjonizmu, przedsiębiorca, pośrednik obrotu nieruchomościami, wykładowca i pisarz. Przez trzydzieści lat zajmował wysokie kierownicze stanowiska w dużych korporacjach, był pomocniczym instruktorem teologii na universytecie w Dallas w Teksasie, przez pięć kadencji pełnił obowiązki radnego w mieście Irving, gdzie w 1991 został burmistrzem. Autor książek: The Vocation of Business: Social Justice in the Marketplace oraz Toward a Truly Free Market: A Distributist Perspective on the Role of Government, Taxes, Health Care, Deficits, and More.Ebook dostępny jest w następujących formatach: pdf, kpf, docx, epub i mobi.

 

Przeczytaj fragment ebooka. Aby pobrać plik PDF kliknij w obrazek poniżej:

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.

Może Cię zainteresuje?
Audiobook Wojna o pieniądz 2 MP3
Audiobook Wojna o pieniądz 2 MP3

59,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl