Przyczyny Upadku Polski Ks. Walerian Kalinka

Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 65,00 zł 65.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Przyczyny upadku Polski to jedna z najbardziej wnikliwych i opartych na rozległych źródłach książek ukazujących przyczyny upadku Polski w XVIII wieku. Ksiądz Walerian Kalinka, jeden z twórców krakowskiej szkoły historycznej, współpracownik Zamojskich i Czartoryskich, autor monumentalnego dzieła Sejm Czteroletni, pisał swoją książkę w przekonaniu, że Polacy nie potrzebują romantycznych mitów i kojących baśni, ale prawdy – nawet jeśli miałaby ona być trudna do zaakceptowania. W swojej książce, posiłkując się licznymi, często już niedostępnymi dokumentami, starał się pokazać Polskę w chwili rozbiorów na tle zmian zachodzących w Europie. Z jego analiz wynika, że Polacy nie byli w stanie zrozumieć nowoczesnej polityki, opartej jedynie na grze interesów, której mistrzami byli Fryderyk II i Katarzyna II. Tkwiąc mentalnie wciąż w wieku XVII, a nawet w epokach wcześniejszych, osłabiając państwo od wewnątrz w imię źle pojętej wolności jednostek, a zarazem naiwnie wierząc w obietnice innych państw, które składając je, wcale nie miały zamiaru ich dotrzymywać, Polacy sami rozmontowali swój kraj. Przedstawiając tę smutną prawdę, Kalinka nie chce wszakże potępiać rodaków. Pragnie raczej, ukazując im błędy i fatalne zaniechania, sprawić, aby historia stała się dla nich prawdziwą nauką życia, pozwalając w przyszłości uniknąć podobnych katastrof. Jak pisał w jednym z listów: „Póki Polacy nie poznają przyczyn swego upadku, dopóty nie zrozumieją, dlaczego dziś cierpią i cierpieć muszą”.

To pierwsze od ponad stu lat wznowienie dzieła Waleriana Kalinki, historyka wybitnego i niesłusznie dziś przemilczanego, powinno stać się przyczynkiem do namysłu nad obecną polityką naszego państwa. Mimo tragedii rozbiorów i katastrofy, jaką była dla Polski druga wojna światowa, Polacy wciąż zdają się nie rozumieć, na czym polega polityka, naiwnie ulegając obietnicom mocarstw, które – tak jak zawsze – wcale nie zamierzają obietnic tych spełniać. Być może książka ta spełni nadzieje, które pokładał w niej autor i stanie się dla czytelników źródłem prawdy, która jest drogą do wolności.

 

Ksiądz Walerian Kalinka (1826-1881), prawnik i historyk, sekretarz Władysława Zamojskiego i Adama Czartoryskiego, wybitny badacz okresu rozbiorów, archiwista, jeden z głównych przedstawicieli krakowskiej szkoły historycznej, a także duchowny szerzący myśl katolicką na kresach. Wśród jego dzieł – których zbiorowe wydania obejmuje dwanaście tomów – znajdują się między innymi takie pionierskie prace jak Sejm Czteroletni, Galicja i Kraków pod panowaniem austriackim oraz Ostatnie lata panowania Stanisława Augusta, których nowe wydanie, opatrzone wstępem i dodatkowymi przypisami, oddajemy do rąk czytelników.

 

Opinie recenzentów:

 

 

 

Są książki, które mimo upływu lat od ich oryginalnego wydania nie tracą swojej aktualności. Wbrew upływowi czasu okazują się niezwykle przydatne w sensie poznawczym, prowokują do porównań, przypomnień, krytycznej refleksji i zadumy nad losami państwa i narodu. Z tych powodów na swój „renesans” wydawniczy zasługuje niezwykła książka ks. Waleriana Kalinki. Wydawałoby się, że dotyczy ona spraw odległych, by nie rzec dawno minionych. Tymczasem to pasjonująca lektura o tym, jak Polacy niewiele uczą się ze swojej dramatycznej historii. Jak nie potrafią identyfikować czynników warunkujących procesy geopolityczne i diagnozować swojego sprawstwa w podejmowaniu błędnych decyzji. Zmusza do postawienia pytania, dlaczego nie potrafimy wyciągać wniosków a to z własnego zakłamania i nieuctwa, a to z nienadążania za zmiennością układów międzynarodowych, w których za namową bądź presją obcych zajmujemy zwykle szkodliwe dla siebie pozycje.

 

Polska od wieków znajduje się w trudnym położeniu geopolitycznym ze względu na swoją geografię i potencjał. Stosunek sił na niekorzyść Polski w najbliższej przestrzeni wymaga od rządzących zręczności i sprytu, rozumnej akomodacji i roztropności. Każdemu pokoleniu towarzyszy żywotna potrzeba wypracowania spójnej doktryny państwowej, która odzwierciedlałaby realne zasoby i położenie oraz wynikające stąd aspiracje i szanse realizacji interesów. Tymczasem zamiast przenikliwej i pragmatycznej doktryny w polskiej rzeczywistości od wieków górę bierze przedziwna „jednostajność usposobień”: myślenie życzeniowe, oparte na złudzeniach i mitach, a nie na twardym stąpaniu po ziemi. Na dodatek polityczni „przewodnicy” dotknięci są „zarazą” sprzedajności i korupcji. Gdy tę skłonność połączy się z egoistycznym podejściem do służby publicznej, prowadzącym do anarchizacji państwa i jego ograbiania, to powstaje dzięki książce Waleriana Kalinki ponadczasowa opowieść o niezmienności polskiego „genotypu”, o jakiejś metafizycznej „klątwie”, skazującej polskie rządy na powtarzalność katastrof i klęsk.

 

Lektura książki Kalinki kieruje uwagę w stronę szkód, jakie w polskich umysłach od wieków powodują rozmaici manipulatorzy. Od niekompetentnych polityków poczynając, przez narodowych bajarzy, nazywanych niesłusznie historykami, po medialnych magów, konstruujących w umysłach odbiorców iluzje o unikalnym posłannictwie Polski i Polaków. Przypomina się także szkodliwa rola obcej agentury, która doskonale rozpoznaje słabości (nie)polskich pseudoelit i czyni z Polski „Boże igrzysko”, gdzie harcują wrogie siły (w tym potężni aktorzy niepaństwowi, tacy jak wielkie korporacje, działający w interesie oligarchii międzynarodowej). W efekcie powstaje ułomny wizerunek skłóconych Polaków, którzy nie umieją się rządzić, albo jeszcze gorzej, którzy stają się „zawadą”, „źródłem jątrzenia”, a nawet „podżegaczem wojennym”. Z tych powodów w czasach klęski nie zasługują nawet na współczucie, a co dopiero skuteczny ratunek.

 

Czy fundowany obecnie Polakom scenariusz nieuchronnego starcia z Rosją naprawdę musi doprowadzić do zbiorowego samobójstwa? Tym razem bez możliwości „zmartwychwstania”…

 

Stanisław Bieleń
Dzieło księdza Waleriana Kalinki, będące naukową opowieścią o późnych czasach stanisławowskich, jest inspirujące i może być interpretowane nie tylko z perspektywy historycznej, lecz również współczesnej. Zapewne ten wielki historyk analizując tamtą, już bardzo odległą epokę dla pokoleń zafascynowanych czasem teraźniejszym, nie ryzykował łatwych uogólnień, które można odnieść do nieznanych mu lat przyszłych. W swym dziele m.in. twierdził, że jedną z podstawowych przyczyn naszych osiemnastowiecznych klęsk była swoista naiwność, która graniczyła z polityczną głupotą. Ówczesne elity jego zdaniem nie rozumiały czasów im współczesnych; intelektualnie i moralnie nie należały do epoki, w której przyszło im żyć. Nie dostrzegano cynizmu, hipokryzji i egoizmu oświeconych monarchii absolutnych środkowo-wschodniej Europy późnego absolutyzmu XVIII wieku. Mówiąc współczesnym językiem sternicy polsko-litewskiej państwowości tamtych lat nie posiadali podstawowych kompetencji intelektualnych i profesjonalnych: ich podstawową słabością był brak wiedzy i co gorsza nie rozumieli, że nie wiedzą. Rodzi się więc pytanie, czy współczesny czytelnik może pokusić się do dalej idących uogólnień. Czy również dziś przynajmniej wiemy jaki jest ów „Zjednoczony Zachód” (wtedy też wydawało się nam, że należymy do Europy) a przede wszystkim jakie realne zasady w nim rządzą. Czy dziś mamy dostateczne kompetencje intelektualne, aby uchronić naszą państwowość oraz obywateli przed rzeczywistymi a nie propagandowymi zagrożeniami? Czy podobnie jak w późnych czasach stanisławowskich dajemy się okpić i ograbić, w dodatku za naszą zgodą? Analogie są aż nadto czytelne: rządy ambasadorskie, naiwna ufność a przede wszystkim klientelizm wobec „europejskiego” czy też „światowego przywództwa” oraz niezdolność lub nieumiejętność obrony swoich interesów. Trzeba pamiętać, że na ówczesnej (jak i współczesnej) scenie politycznej były i są godne zapamiętania wyjątki, które jednak eliminowano wysiłkiem wszystkich „oświeconych sąsiadów” i „proeuropejskich” (wtedy jeszcze nie używano tego słowa) elit. Czy dziś, gdy tak jak wtedy należymy do oświeconego Zachodu, dostatecznie rozumiemy czasy, których nie powinniśmy po raz kolejny przegrać?

 

Prof. dr hab. Witold Modzelewski

 

prof dr hab witold modzelewski

 

 

 

W serii KLASYKA MYŚLI ZACHODNIEJ ukazują się ważne książki z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, które z różnych powodów są dziś pomijane i skazywane na zapomnienie. Lektura tych prac, napisanych z innej perspektywy i w innych czasach, wolnych od dzisiejszych przesądów i intelektualnej cenzury, pozwala lepiej zrozumieć naszą epokę i mechanizmy zachodzących zmian.

Dotychczas w serii ukazały się:

 

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl