NEWSLETTER
Bestsellery
Czas niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji
Czas niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji

48,75 zł

Cena regularna: 65,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
szt.
Czas sodomy. Czyli zamach na cywilizację.
Czas sodomy. Czyli zamach na cywilizację.

44,25 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
szt.
Czas spekulantów
Czas spekulantów

41,25 zł

Cena regularna: 55,00 zł

Najniższa cena: 41,25 zł
szt.
Wielki RESET
Wielki RESET

44,25 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
szt.
Promocje
Niewidzialny rząd
Niewidzialny rząd

51,75 zł

Cena regularna: 69,00 zł

Najniższa cena: 60,00 zł
szt.
Dowody spisku przeciwko religiom i rządom Europy
Dowody spisku przeciwko religiom i rządom Europy

51,75 zł

Cena regularna: 69,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Przegrana wojna. Konflikt na Ukrainie, beneficjenci i bankruci
Przegrana wojna. Konflikt na Ukrainie, beneficjenci i bankruci

41,25 zł

Cena regularna: 55,00 zł

Najniższa cena: 41,25 zł

Rewolucja menadżerów, czyli co dzieje się ze światem

Menadz_MINI.png
  • promocja
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 51,75 zł

Cena regularna: 69,00 zł

51.75
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 60,00 zł

Promocja trwa do 22 marca 2026

ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

KSIĄŻKA, KTÓRĄ ZAINSPIROWAŁ SIĘ ORWELL! 

Rewolucja menedżerów to jedna z najbardziej przenikliwych diagnoz przemian nowoczesnego świata, jakie powstały w XX wieku. James Burnham stawia w niej tezę, że klasyczny kapitalizm oraz socjalizm nie są formami docelowymi organizacji społeczeństw przemysłowych. W ich miejsce wyłania się nowy porządek, w którym realną władzę przejmuje nie klasa właścicieli ani robotników, lecz elita menedżerska: technokraci, administratorzy, eksperci i biurokraci zarządzający państwami, gospodarkami i instytucjami.

Autor pokazuje, że proces ten zachodzi niezależnie od oficjalnej ideologii. Nazistowskie Niemcy, Związek Radziecki i Stany Zjednoczone epoki Nowego Ładu – mimo fundamentalnych różnic światopoglądowych – wykazują zaskakującą zbieżność strukturalną: centralizację decyzji, rozrost aparatu administracyjnego, podporządkowanie gospodarki planowaniu oraz marginalizację tradycyjnej własności prywatnej. Burnham dowodzi, że to właśnie ta wspólna logika zarządzania stanowi prawdziwy fundament nowoczesnej władzy.

Rewolucja menedżerów nie jest książką ideologiczną, lecz realistyczną analizą mechanizmów dominacji. Burnham sięga do tradycji Machiavellego, Pareta i Moski, by opisać politykę jako nieustanną walkę elit, w której idee pełnią przede wszystkim funkcję narzędzi legitymizacji. Jego wizja świata podzielonego na rywalizujące bloki zarządzane przez wyspecjalizowane elity okazała się zaskakująco trafna i wywarła istotny wpływ na myślenie o władzy w epoce zimnej wojny.

Dziś książka Burnhama czytana jest na nowo – jako przenikliwy opis procesów, które w zmienionej formie nadal kształtują rzeczywistość polityczną i gospodarczą współczesnego świata a ostatnio wydają się powracać ze wzmożoną siłą.

James Burnham (1905–1987)

– amerykański filozof polityki, socjolog władzy i jeden z najważniejszych teoretyków elit XX wieku. Studiował filozofię na Uniwersytecie Princeton oraz w Oksfordzie. W młodości związany z ruchem trockistowskim, z czasem zerwał z marksizmem, poświęcając się analizie realnych mechanizmów władzy i dominacji. Autor przełomowej książki The Managerial Revolution: What is Happening in the World (1941), w której opisał wyłanianie się nowej klasy rządzącej – technokratów, menedżerów i administratorów – ponad tradycyjnymi podziałami ideologicznymi. W późniejszych pracach, m.in. The Machiavellians, rozwijał realistyczną teorię polityki inspirowaną Machiavellim, Paretą i Moską. W okresie zimnej wojny był wpływowym komentatorem i analitykiem strategicznym, związanym z kręgami amerykańskiej polityki zagranicznej oraz pismem „National Review”. Jego idee wywarły znaczący wpływ na myśl polityczną XX wieku, m.in. na twórczość George’a Orwella.

 

***

 

Gospodarkę menedżerską można więc określić jako system „wyzysku korporacyjnego” – w odróżnieniu od „wyzysku prywatnego”, charakterystycznego dla kapitalizmu. W społeczeństwie menedżerskim grupa zarządzająca wyzyskuje resztę społeczeństwa nie jako zbiór jednostek posiadających własność prywatną, ale jako korporacja pełniąca funkcję kierowniczą. Istnieją częściowe analogie do innych form organizacji społecznej, w których grupa kapłańska stanowiła rządzącą korporację. W niektórych kulturach to właśnie taka korporacja – nie pojedyncze osoby – sprawowała władzę, a członkostwo w niej zależało od określonych kwalifikacji, rzekomych zdolności nadnaturalnych lub kompetencji rytualnych. Ponieważ to kapłaństwo kontrolowało zasoby, władzę i edukację, mogło w znacznym stopniu decydować o składzie własnego zaplecza personalnego. [...]

Menedżerowie będą sprawowali dominację nie jako jednostki posiadające prywatne prawa własności, lecz jako członkowie korporacji kierowniczej, której status wynika z zajmowanych stanowisk i przypisanych im funkcji decyzyjnych. Przywileje tej grupy – materialne i polityczne – będą związane z rolą w aparacie państwowym, nie z osobistym majątkiem.

Dysponując kontrolą nad polityką kadrową, systemem edukacyjnym i instytucjami przygotowującymi przyszłych menedżerów, elita ta będzie mogła w znacznym stopniu wpływać na rekrutację nowych członków. W ten sposób klasa rządząca menedżerów uzyska – podobnie jak elity kapłańskie w dawnych kulturach – ciągłość i zdolność reprodukcji z pokolenia na pokolenie.

 

/Fragment książki/

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.

Może Cię zainteresuje?
Mandżurski kandydat, czyli pranie mózgu
Mandżurski kandydat, czyli pranie mózgu

51,75 zł

Cena regularna:

69,00 zł

Najniższa cena: 60,00 zł
szt.
Bękarci Judaizmu. Dzieje rewolucji gnostyckiej  – KOMPLET 2 tomy
Bękarci Judaizmu. Dzieje rewolucji gnostyckiej – KOMPLET 2 tomy

150,00 zł

Cena regularna:

190,00 zł

Najniższa cena: 175,00 zł
szt.
Jałowy pieniądz Tom II Od Merkantylizmu do Marksa
Jałowy pieniądz Tom II Od Merkantylizmu do Marksa

51,75 zł

Cena regularna:

69,00 zł

Najniższa cena: 51,75 zł
szt.
Jałowy pieniądz Tom III
Jałowy pieniądz Tom III

51,75 zł

Cena regularna:

69,00 zł

Najniższa cena: 51,75 zł
szt.
Strategia Syjonu Nieznana historia narodu wybranego Tom I
Strategia Syjonu Nieznana historia narodu wybranego Tom I

44,25 zł

Cena regularna:

59,00 zł

Najniższa cena: 44,25 zł
szt.
Nowy porządek świata  po wojnie ukraińskiej. Globalna hegemonia w zwarciu z eurazjatyckim ładem
Nowy porządek świata po wojnie ukraińskiej. Globalna hegemonia w zwarciu z eurazjatyckim ładem

48,75 zł

Cena regularna:

65,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl