Newsletter
Zapisz się do newslettera i otrzymaj bezpłatny egzemplarz książki "Feministyczne Fantazje" w wersji elektronicznej!
Promocje
PRZEDSPRZEDAŻ: Medycyna na krawędzi. Ewolucja definicji śmierci człowieka w kontekście transplantacji narządów
PRZEDSPRZEDAŻ: Medycyna na krawędzi. Ewolucja definicji śmierci człowieka w kontekście transplantacji narządów

59,00 zł

Cena regularna: 69,00 zł

Najniższa cena: 69,00 zł
szt.
Pasteur — plagiator i szarlatan
Pasteur — plagiator i szarlatan

34,00 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Wirusomania. Jak przemysł medyczny...
Wirusomania. Jak przemysł medyczny...

40,00 zł

Cena regularna: 60,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.

Przeciwko duchowi czasu – Ebook

Wysyłka w: pobranie natychmiastowe
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 18,00 zł 18.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Niniejszy tom jest zbiorem artykułów opublikowanych pierwotnie w miesięczniku  “Theologisches”. Zależy mi tu przede wszystkim na przedstawieniu pewnych ogólnych problemów Kościoła w naszej epoce oraz umiejscowienie ich w geograficznym kontekście całej naszej planety. Tym bowiem, co od końca XVIII w. szczególnie zagraża Kościołowi, jest zasklepione w swoim prowincjonalizmie postepowe kołtuństwo, które, z jednej strony, nie jest w stanie wznieść się myślą poza ograniczenia własnego czasu i miejsca – i dlatego cały świat i każdą epokę mierzy własnymi, względnymi miarami – z drugiej zaś strony, stoi bezradne także wobec transcendencji. Jest to wyraźnie widoczne zarówno wewnątrz Kościoła, jak i poza nim. Niczego nie zmieniło pod tym względem ani skurczenie się kuli ziemskiej dzięki telewizji i gorączkowemu podróżowaniu po świecie, łącznie z urlopami szkoleniowymi na Wyspach Bahama czy seksturystyką do Azji Południowej, ani też nauczanie języków obcych w szkołach i upowszechnienie, ułatwionych pod każdym względem, wyższych studiów. Również wielkie ideologiczne burze, które przetoczyły się nad naszymi głowami w XX w., nie zrodziły żadnych nowych idei lub cennych pod każdym względem poznawczym teorii. Wszystkie już od dawna dyskutowane były przy kawiarnianych stolikach i wielokroć bardzo stanowczo potwierdzane przez dyskutantów. Tak jak w restauracjach i kawiarniach uprawia się politykę, tak samo uprawia się i dzisiaj teologię bliską ludowi. Wielu z nas mogło jeszcze osobiście żyć w czasach, w których niewiarygodnie trywialne idee obu lewicowych panów Karolów – Darwina i Marksa – doprowadziły w polityce do straszliwych rzezi, kiedy ich armie, maszerujące pod czerwonymi jak krew sztandarami, spotykały się w sercu Polski, aby wspólnie zainaugurować drugą wojnę światową. W inny, ale nie mniej fatalny sposób oddolne ruchy społeczności kościelnej wyświadczały złą przysługę teologii – królowej nauk – w okresach, w których ich rola w Kościele nadmiernie rosła. Lucyfer, uważający samego siebie za umysł wybitny, zawsze chętnie reprezentował w historii najbardziej popularne banały. Ten Książę tego świata czyni to po dziś dzień



Erik von Kuehnelt-Leddihn
był dzieckiem wielonarodowego imperium Habsburgów. Katolik, monarchista, pisarz, historyk, dziennikarz, podróżnik i lingwista operujący kilkunastoma językami, znał też polski. Znał właściwie wszystkich i podróżował prawie wszędzie na kuli ziemskiej. Po obaleniu Habsburgów w Austrii przeniósł się na Węgry, gdzie studiował. Potem, w latach trzydziestych, został zagranicznym korespondentem prasy konserwatywnej w Moskwie, jednym z niewielu, którzy pisali prawdę o Sowietach. Następnie wysłał korespondencje z Białej Hiszpanii (1936-1937). Podczas II Wojny Światowej von Kuehnelt-Leddihn był uchodźcą politycznym w Stanach Zjednoczonych. Zawarł tam wiele cennych przyjaźni w środowisku katolickim i konserwatywnym, m.in. był jednym z założycieli słynnego "National Review". Lubił USA, choć Amerykanów uważał za naiwne dzieci. Pozostawał też cały czas krytyczny w stosunku do demokracji. Otwarcie oświadczał, że jego ulubionym systemem jest monarchia absolutna. Von Kuehnelt-Leddihn wierzył w prawa i przywileje lokalne, na podstawie których powinien funkcjonować miejscowy samorząd. W końcu ludzie w Mszanie Dolnej zwykle wiedzą lepiej, jak rozwiązać swoje problemy, niż biurokraci w Warszawie.

W młodości, jako monarchista i katolik, przeciwstawiał on gospodarkę naturalną (agrarną) bezdusznemu kapitalizmowi. Po II Wojnie Światowej, gdy socjalistyczny totalitaryzm poczynił straszliwe zdobycze na całym świecie, von Kuehnelt-Leddihn doszedł do wniosku, że wolnośc zawarta w kapitalizmie, a więc w wolnym rynku, może uratować nas przed socjalizmem. Dlatego został współzałożycielem The Mount Pelerin Society (MPS), gdzie przyjaźnił się z Friedrichem Augustem von Hayekiem oraz Ludwigiem von Misesem. Skarżył się tylko czasami, że liberarianie z MPS przesadzają w swoim antykatolicyzmie.

Widziałem Erika von Kuehnelt-Leddihna, okazuje się, że po raz ostatni, jesienią 1998 roku. Powiedział, że właściwie zakończył wszystkie swoje prace i chociaż jest wciąż w wyśmienitej formie, gotowy jest na to, aby Pan go powołał do siebie. W międzyczasie gotował się na różne wyprawy, w tym na tę ostatnią podróż.

Fragmenty wspomnień

Marka Jana Chodakiewicza

 


.pdf .mobi .epub różne formaty ebooków dostosowane do każdego urządzenia laptopa tabletu telefonu pc

 

 

 

 

Ebooki wydawnictwa są dostosowane do każdego urządzenia. Format .pdf można przeglądać na telefonach i tabletach z systemem Android z użyciem progamu Adobe Acrobat, Xodo, Amazon Kindle i innych. Ebooki w tym formacie również nadają się do przelądania na laptopach i komputerach stacjonarnych z użyciem programów takich jak Adobe Acrobat Reader czy Foxit Reader. Format .mobi jest dostosowany przede wszystkim urządzeń Kindle. Zaś .epub można przeglądać na wszystkich pozostałych urządzeniach z użyciem aplikacji calibre, Lithium czy również przeglądarki Chrome. Potrzebujesz pomocy przy obsłudze naszych ebooków? Skontaktuj się z nami!

 

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Opinie pochodzą tyko od zalogowanych klientów, ale nie weryfikujemy, czy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl