Polska na szachownicy Zobacz większe

Polska na szachownicy

Nowy produkt

?Polska na szachownicy? to książka na wskroś geopolityczna. Ukraina, Rosja, USA, Bliski Wschód, Chiny... Polska ? jak figury na tytułowej geopolitycznej szachownicy, przywodzącej na myśl słynny tytuł Zbigniewa Brzezińskiego.

Więcej szczegółów

25,00 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Opis

Autor: Antoni Koniuszewski
Rok wydania: 2016
Format: A5
ISBN: 978-83-60562-90-1
Okładka: miękka
Ilość stron: 145

Więcej informacji

Antoni Koniuszewski poszukuje inteligentnej strategii, dzięki której kraj o potencjale, ni mniej ni więcej, takim jak nasz, mógłby nie tylko przetrwać wielką współczesną rozgrywkę, ale wysunąć się na lepsze i bezpieczniejsze pozycje. Koniuszewski nie lekceważy światowych zależności, nie wyolbrzymia, jak romantyk, roli Polski w dziejach, a tym bardziej jej możliwości; jest rzecznikiem dobrze pojętej polityki realnej.
***


W swoich zwięzłych, można powiedzieć, że wręcz lapidarnych tekstach Koniuszewski wielokrotnie stawia znaki zapytania. To nie przypadek. Jako realista wie, że ostrożność i powściągliwość konieczna jest nie tylko przy prognozowaniu, ale i samym diagnozowaniu, że całej tej nieprzejrzystej, pogmatwanej, ba, jakby wirującej rzeczywistości (geo)politycznej, nie da się w żaden sposób oświetlić jednym wielkim reflektorem.
Jego mikroeseje zamierzone są jako małe światełka oświetlające punktowo jakiś fragment tej rzeczywistości. Powściągliwy natomiast nie zamierza być Koniuszewski, gdy w grę wchodzi Realpolitik. Radykalne odrzucenie wszelkich form politycznego romantyzmu i mesjanizmu, zimny realizm polityczny ani na milimetr nieodstępujący od żelaznej zasady ?mierz zamiary na siły?? to przesłanki, na których opiera swoją refleksję. Jedyna szansa przetrwania Polski w niebezpiecznym świecie ? a Polska jest zawsze dla Koniuszewskiego punktem odniesienia, z którego obserwuje świat ? to twarde stąpanie po ziemi, porzucenie mocarstwowych iluzji i bezpłodnych rozrachunków z przeszłością paraliżujących myślenie polityczne i blokujących swobodę manewru w polityce zagranicznej.

Z przedmowy
Tomasza Gabisia
***
Antoni Koniuszewski ? prawnik, publicysta, autor licznych esejów społeczno-politycznych. Od 1993 roku nieprzerwanie współpracuje z ?Myślą Polską?, najstarszym polskim tygodnikiem społeczno-politycznym. Dotychczas ukazały się następujące książki autorstwa Antoniego Koniuszewskiego: Prawa Kardynalne Państwa Polskiego (1994 r).; Szkice polityczne (1999 r.);

Opinie

Napisz opinię

Polska na szachownicy

Polska na szachownicy

?Polska na szachownicy? to książka na wskroś geopolityczna. Ukraina, Rosja, USA, Bliski Wschód, Chiny... Polska ? jak figury na tytułowej geopolitycznej szachownicy, przywodzącej na myśl słynny tytuł Zbigniewa Brzezińskiego.

30 innych produktów w tej samej kategorii: